המרכז לאבחון מחלות מין

תרופה חדשה לטיפול באיידס

תרופהאיידס הוא נגיף זיהומי המועבר דרך הדם, באמצעות מגע מיני, או דרך אם לתינוק, והתסמינים נבדלים מאדם לאדם. סטריביד היא תרופה חדשה לטיפול באיידס, שאושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). זוהי גלולה המשלבת ארבעה חומרים פעילים, אותה יש לקחת פעם ביום.

התרופה חוסמת פעולת אנזים המסייע לשכפול נגיף ה-HIV בגוף, ושילוב החומרים הפעילים בתרופה מספק משטר טיפול מקיף לחולים. היא מסייעת לשליטה בזיהום HIV, מפחיתה את כמויות הנגיף בגוף, כך שהמערכת החיסונית מתפקדת טוב יותר. היא מפחיתה את הסיכוי להסתבכויות, כגון פיתוח זיהומים חדשים או סרטן, ומשפרת את איכות החיים.

מחקרי התרופה סטריביד

מדענים ב-FDA בחנו שני ניסויים קליניים כפולי סמיות, שבחנו את בטיחות ויעילות התרופה. המחקרים עקבו אחר 1,408 מבוגרים נגועים באיידס שמעולם לא טופלו בעבר. המשתתפים חולקו באופן אקראי לקבוצות שונות, כשאחת קיבלה סטריביד, והשנייה קיבלה תרופות אחרות.

המטרה העיקרית של הניסויים הייתה לבחון את אחוז המשתתפים המגיב לתרופה באמצעות מדידת כמויות HIV בדמם, בתום המחקר שערך 48 שבועות.

ממצאי המחקר הראו ש90% מקבוצת המשתתפים שקיבלה סטריביד, הפחיתו את כמויות ה-HIV בדמם, בניגוד לקבוצות שקיבלו תרופות אחרות, שאצלם לא נרשם שינוי משמעותי בנוכחות הנגיף.

אנשים להם מתאים להשתמש בתרופה

התרופה אינה מתאימה לכל חולה, יש ליידע את הרופא מראש לגבי היסטוריה רפואית מלאה, כולל מחלות עבר, אלרגיות וזיהומים שונים. התרופה מתאימה למבוגרים בגילאי 18 ומעלה, שמעולם לא לקחו תרופות איידס; ולאנשים השוקלים להחליף את תרופות האיידס הנוכחיות שלהם, ויש להם עומס נגיפי שאינו ניתן לגילוי, כשהרופא קבע שהם עומדים בדרישות מסוימות אחרות.

יש להתייעץ עם הרופא כדי לקבוע אם סטריביד היא בחירת הטיפול הנכונה באופן אישי, ויש להבין שהתרופה אינה מרפא הידבקות באיידס. כדי לשלוט בהידבקות ולהפחית מחלות קשורות, יש להמשיך את השימוש בתרופה.

הרופא יכול לייעץ לגבי הפחתת סיכון העברת הנגיף לאחרים. יש להקפיד על מין בטוח, ולהשתמש בקונדומים להפחתת הסיכוי של מגע מיני עם נוזלי גוף. לעולם אין להשתמש או לשתף מחטים או פריטים אחרים הנושאים עליהם נוזלי גוף אחרים.

אזהרות השימוש בתרופה

תוויות האריזה של התרופה סטריביד נושאות אזהרה לגבי הצטברות חומצה לקטית בדם, כמו גם סיבוכי כבד חמורים. רופאים וחולים מוזהרים כי שני סיבוכים אלו עלולים להיות מסכני חיים. התווית מוסיפה שהתרופה אינה מאושרת לטיפול בזיהום B, וירוס דלקת כבד כרוני.

תופעות הלוואי האפשריות לחולים הנוטלים את התרופה כוללות שלשולים, בחילות, כאבי ראש, סחרחורות, בעיות שינה, חלומות יוצאי דופן, כאבי גב, שינוי צבע העור על כפות הידיים או כפות הרגליים, בעיות ראייה, החמרת בעיות בכליות, ירידה בצפיפות העצם וחלוקה מחודשת של השומן בגוף. אם תופעות אלו נמשכות או מחמירות, יש להתייעץ בהקדם עם הרופא או הרוקח.

נדרשים מחקרים נוספים להערכת בטיחות התרופה בקרב ילדים ונשים, כמו גם פוטנציאל יחסי הגומלין שלה עם תרופות אחרות.

ראו גם:

מה ההבדל בין נשא HIV לבין חולה איידס?

Exit mobile version