המרכז לאבחון מחלות מין

בדיקה לגילוי קונדילומה

בדיקת קונדילומהקונדילומות, הנקראות גם יבלות באיברי המין הם הנגעים הנפוצים ביותר הקשורים למחלות המועברות ביחסי מין.

מדובר ביבלות קטנות המופיעות על איבר המין, המבטאות בדרך כלל הדבקה בוירוס הפפילומה (HPV). בעוד קיימים מקרים שהיבלות גדולות ומשמעותיות, קיימים מקרים אחרים בהם היבלות קטנות מאוד ולא ניתן לראותן בעין.

מכיוון שמדובר בתופעה נפוצה ביותר, קונדילומה או הדבקה ב-HPV תופיע במהלך חייהם של כמחצית מהאוכלוסייה המקיימת יחסי מין, ובשכיחות גבוהה יותר באנשים המקיימים יחסי מין בתדירות גדולה ועם מספר רב של פרטנרים.

דרכי הידבקות

קונדילומה מופיעה אצל אנשים שנדבקו בוירוס הפפילומה (HPV) המועבר בקיום יחסי מין. בעוד ברוב המקרים מערכת החיסון מטפלת בוירוס בצורה טובה, ואין ביטוי קליני להידבקות, קיימים מצבים בהם מתפתחת הקונדילומה. קיימים מספר גורמים המגבירים את הסיכון לפתח קונדילומה ולהידבק ב-HPV:

קיימת הסכמה רחבה, שככל שמקיימים יחסי מין עם יותר פרטנרים במהלך החיים, כך הסיכון להידבק ב-HPV ולפתח קונדילומה עולה, ולכן חשוב מאוד להקפיד על שימוש באמצעי מניעה וקיום יחסי מין עם פרטנרים קבועים בלבד.

סימפטומים של קונדילומה

קונדילומה גורמת להופעת נגעים על איברי המין: בגברים, יופיעו יבלות בקצה הפין, על שק האשכים או סביב פי הטבעת, ואילו בנשים יופיעו יבלות דומות על שפתי הנרתיק, על קירות הנרתיק, בצוואר הרחם ובאזור שבין הנרתיק לפי הטבעת. מלבד זאת, קיימים מקרים של הופעת קונדילומות בפה ובגרון – מצבים הנובעים מקיום מין אוראלי עם פרטנר הנגוע בוירוס HPV.

קונדילומות הם נגעים הכוללים מספר מאפיינים:

במקרים רבים, הקונדילומות שטוחות וקטנות מאוד, ולא ניתן לראות אותן ללא שימוש במכשור מתאים. עם זאת, במקרים אחרים עלולות להופיע קונדילומות גדולות ו"מכוערות", אשר מבטאות את ההדבקה בוירוס ה-HPV ודורשות בירור רפואי וטיפול מתאים. ללא טיפול, הקונדילומות עלולות להסתבך ולגרום לסרטן צוואר הרחם. כמו כן, נשים הסובלות מקונדילומות עלולות לסבול גם מבעיות במהלך ההריון.

בדיקות לאבחון קונדילומה

ברוב המקרים, ובמיוחד כאשר הקונדילומות קטנות מאוד ולא נראות לעין, קשה מאוד להגיע לאבחנה של קונדילומה ויש צורך לבצע בדיקות עזר. הבדיקות הנפוצות ביותר הן:

אולי יעניין אותך גם:

טיפול בקונדילומה

קולפוסקופיה: כיצד מסייעת בדיקת קולפוסקופיה לאיתור וזיהוי מוקדם של פיפילומה וקונדילומה?

Exit mobile version