המרכז לאבחון מחלות מין

קוטלי זרע ומניעת מחלות מין – נכון או מיתוס?

קוטלי זרע הם חסמים כימיים המהווים הגנה מפני התעברות. זוהי שיטה הפיכה למניעת הריון. כלומר, כאשר אישה מפסיקה להשתמש בהם, גופה שב למצב של פוריות מלאה. קוטלי הזרע לנרתיק זמינים במגוון גדלים, דגמים וצורות, אך הם אינם יעילים כמו שיטות רבות ארות למניעת הריון, כאשר משתמשים בהם באופן בלעדי.

אופן השימוש בקוטלי זרע

אמצעי הגנה זה מכיל חומר כימי הנקרא Nonoxynol-9, שהורג זרע או הופך אותו ללא פעיל, כך שהוא אינו יכול לחדור אל צוואר הרחם. ריכוז החומר הכימי הפעיל ברוב מוצרי קוטלי הזרע תלוי במוצר.

קוטל הזרע ממוקם בתוך הנרתיק, קרוב לצוואר הרחם, לפני קיום יחסי המין. יש לוודא את ניקיון הידיים לפני החדרת קוטל הזרע, ולעקוב בזהירות אחר הוראות השימוש.

חלק מהמוצרים דורשים מבני הזוג להמתין עשר דקות או יותר לאחר החדרת המוצר, לפני קיום יחסי מין. מנה אחת של קוטל זרע מספיקה בדרך כלל לשעה. לשם קיום יחסי מין נוספים, יש להשתמש במוצר נוסף. לאחר האקט המיני, יש להשאיר את המוצר במקומו במשך שש עד שמונה שעות, על מנת לוודא את הריגת הזרעים, ואין להתקלח או לשטוף את הנרתיק במשך זמן ההמתנה.

יתרונות וחסרונות

קוטלי זרע אינם יעילים כמו אמצעים אחרים למניעת הריון כגון גלולות או התקנים תוך רחמיים, השימוש בקוטל זרע כשיטה יחידה למניעת הריון, אינו בטוח.

יחד עם זאת, ה-FDA מציין כי שיעורי הכשלון של חדירת זרע נעים בין עשרים לחמישים אחוזים. מוצרים אלו יעילים בעת השימוש באמצעי נוסף, כגון קונדום. ניתן לרכוש אותם ללא מרשם, והם אינם משפיעים על מערכות אחרות בגוף. נשים יכולות להשתמש בהם מבלי שהדבר ישפיע על בני זוגן, ובנוסף, הם מספקים שימון נוסף במהלך קיום יחסי המין.

חסרונות

קוטלי זרע מסוימים עשויים להיות לא נוחים לשימוש, היות והם כרוכים בזמן המתנה של מספר דקות לפני שמותר השימוש בהם. אישה צריכה לתכנן מראש את האקט המיני שלה ולשמור על אספקה זמינה, שכן יש להתחיל מחדש קוטל זרע, לפני כל אקט מחודש של קיום יחסי מין.

חלק מהנשים מדווחות על חוסר יכולת למקם את המוצר באופן נוח ומקובע, כמו גם על דליפתו, ובנוסף, מוצרים אלו עלולים לגרות את הנרתיק או הפין. לא קיימים סיכונים רפואיים רציניים בעת השימוש בהם ותופעות הלוואי הנפוצות כוללות גירוי, תגובות אלרגיות או זיהומים בדרכי השתן.

בעבר נחשבו קוטלי הזרע למספקי הגנה מינימאלית נגד מחלות מין כגון כלמידיה וזיבה. יחד עם זאת, עם השנים התפוגג האמון בהם, ולמעשה, גירוי משטח הנרתיק עלול להגביר את הרגישות למספר מחלות מין, בעיקר איידס, כאשר משתמשים בקוטל הזרע מספר פעמים ביום. נשים שמעוניינות להפחית את הסיכון ללקות במחלת מין, צריכות תמיד להשתמש בנוסף בקונדום לטקס.

השימוש במוצר זה אסור על נשים עם היסטוריה רפואית של תסמונת הלם רעילה, ועליהן להימנע מהחדרת כל דבר לנרתיק, אשר נועד לקביעה לאורך זמן, כולל טמפונים, דיאפרגמות או ספוגיות.

ראו גם:

הכל על גלולות למניעת הריון

Exit mobile version