המרכז לאבחון מחלות מין

בדיקות לגילוי עגבת

בדיקת עגבתעגבת, הקרויה גם סיפיליס, היא מחלה המועברת על ידי חיידקים העוברים במגע מיני.

הזיהום בעגבת מתחיל בצורת נגע (מזכיר פצעון) שאינו כואב, אך מגע שלו עם עור ואיברי מין של אנשים אחרים גורם להעברת החיידקים והמחלה.

לאחר הזיהום הראשוני, המחלה בדרך כלל "נרדמת" למשך שנים רבות, ובאופן מפתיע מתפרצת מחדש בשלב מאוחר יותר של החיים.

בעוד עגבת בשלבים הראשונים שלה יכולה להירפא באמצעות זריקת פניצילין פשוטה, אם מזניחים את הבירור והטיפול מצב המחלה עלול להחמיר והיא עלולה אף לתקוף איברים אחרים. יש לציין שקיים קשר בין מחלת הסיפיליס להידבקות ב-HIV, וככל הנראה הימצאות הנגעים של הסיפיליס על איבר המין מגבירים את הסיכון להידבק גם ב-HIV.

דרכי הידבקות בעגבת

עגבת מועברת מאדם אחד לשני באמצעות חיידק שנקרא Triponema pallidum. כידוע, עגבת גורמת ליצירת נגעים על גבי איברי המין, וחיידק זה מועבר באופן ישיר דרך מגע של הנגעים עם איברי המין של הפרטנר.

החיידק מועבר מהנגע עצמו אל חתכים מיקרוסקופיים הנמצאים בעור ובריריות, ובדרך זו עושה את דרכו לתוך הגוף. מחלת העגבת מדבקת כאשר היא פעילה, בעיקר בשלב הראשון והשני של המחלה. לעתים רחוקות, המחלה יכולה לדבק גם בתקופה הלטנטית (כלומר התקופה בין ההופעה הראשונה לשניה) אך מדובר במאורע נדיר.

חשוב לזכור שקיימים מקרים בהם עגבת יכולה לעבור גם ללא יחסי מין מלאים, וכל מגע עם הנגע יכול לגרום בדרך כלשהי להידבקות בעגבת.

סימפטומים של עגבת

מחלת העגבת מופיעה במספר שלבים, ולכל שלב מאפיינים ייחודיים:

בדיקות לאבחנת עגבת

למרות שהסימנים הקליניים מאוד מאפיינים את מחלת העגבת וניתן לאבחן אותה על פי סיפור מתאים והופעת נגעים אופייניים, קיימות מספר בדיקות מעבדה אשר ניתן לבצע על מנת לאבחן את העגבת:

לקריאה נוספת: מחלות מין בעולם – 1 מכל 25 נדבק במחלת מין

Exit mobile version