המרכז לאבחון מחלות מין

כלמידיה – איך נבדקים?

כלמידיהכלמידיה היא מחלת מין נפוצה ביותר, הגורמת בעיקר לכאבים באיברי המין ולהופעת הפרשות. אנשים רבים סובלים מכלמידיה ולא יודעים על כך, וזאת בגלל שהמחלה לא תמיד גורמת להופעת סימפטומים, ולפעמים מתגלית באופן מקרי לחלוטין.

כלמידיה יכולה לתקוף גברים ונשים בכל הגילאים, ונפוצה בעיקר אצל נשים צעירות. במידה ומאובחנת המחלה, יש כמובן להתחיל בטיפול בהקדם על מנת למנוע התפתחות סיבוכים שונים.

דרכי הידבקות בכלמידיה

ההידבקות בכלמידיה נעשית על ידי חיידק שעובר בעת קיום יחסי מין לאחר התערבבות ההפרשות, ובדרך כלל מתיישב בנרתיק או על הפין.

מלבד זאת, ההדבקה בכלמידיה יכולה להתרחש גם אחרי מין אוראלי ולגרום לכלמידיה בגרון, או לאחר מין אנאלי ולגרום לכלמידיה בפי הטבעת. מכיוון שמדובר במחלה נפוצה מאוד, אשר שכיחה בעיקר בצעירים, חשוב מאוד להשתמש בקונדום אשר מונע את העברת המחלה.

כמו כן, בדומה למחלות מין אחרות, גם כלמידיה נפוצה מאוד באנשים המקיימים יחסי מין עם מספר גדול של פרטנרים, ושכיחה יותר באנשים עם היסטוריה קודמת של מחלות מין.

סימפטומים של כלמידיה

ברוב המקרים, הידבקות בכלמידיה לא גורמת לסימפטומים, ואנשים נושאים את החיידק מבלי לדעת על כך.

חשוב לזכור שלמרות שהמחלה אינה סימפטומטית, היא מדבקת מאוד, ובמקרים רבים אדם הנושא את הכלמידיה אשר לא סובל ממחלה פעילה מדביק את הפרטנר שלו אשר דווקא כן מפתח סימפטומים.

כאשר החיידק כן גורם למחלה סימפטומטית, הביטוי שלה מתחיל כשבוע עד שלושה שבועות לאחר ההדבקה, ומתאפיין על ידי:

אבחנה של כלמידיה

כלמידיה היא אחת ממחלות המין הנפוצות ביותר, ולכן רופאים רבים ממליצים על ביצוע בדיקות סקר לגילוי שלה. מכיוון שבמקרים רבים כלמידיה היא אסימפטומטית, אך בכל זאת נחשבת למדבקת מאוד, בדיקות סקר מומלצות לאנשים הנמצאים בסיכון להידבק בכלמידיה, ובעיקר לצעירים המקיימים יחסי מין עם מספר רב של פרטנרים.

כמו כן, בדיקה להימצאות כלמידיה היא בדיקה שגרתית בנשים בהריון ואצל אנשים המתלוננים על מחלת מין אחרת.

חיידקי הכלמידיה עלולים במקרים נדירות, לגרום להתפתחות של מחלת הלימפוגרנולומה.

קיימות שתי דרכים עיקריות לביצוע בדיקה לגילוי כלמידיה:

Exit mobile version