המרכז לאבחון מחלות מין

בדיקות הרפס

בדיקת הרפסמחלת ההרפס היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף ומועברת באמצעות יחסי מין.

ההרפס היא מחלה המופיעה אצל נשים וגברים כאחד, וגורמת לכאבים, אדמומיות מקומית, פצעים אופייניים וגרד באזור איברי המין.

למרות שהלזיות האופייניות המופיעות כחלק ממחלת ההרפס באות וחוזרות, אנשים החולים בהרפס יכולים להדביק את הפרטנרים שלהם גם כאשר אין נוכחות של לזיות, ואי לכך הרפס נחשבת למחלה מדבקת מאוד.

דרכי הידבקות בהרפס

הרפס מועבר כמובן על ידי מגע מיני, וקיימים שני סוגים של הרפס העלולים לגרום להידבקות בנגיף:

חשוב לציין שהמחלה מדבקת לאורך כל החיים, ולכן אנשים הסובלים מהרפס ידביקו בסבירות גדולה את כל הפרטנרים שלהם במידה ולא ישתמשו באמצעי מניעה. אי לכך, השימוש באמצעי מניעה חשוב ביותר, במיוחד כאשר מדובר בקיום יחסי מין עם בני זוג מזדמנים.

סימפטומים של הרפס

ברוב המקרים, ההרפס באיבר המין אינו סימפטומטי, ולכן אנשים רבים יכולים לשאת את נגיף ההרפס אך לא לסבול מסימפטומים. כאשר סימני המחלה מופיעים, הסימן הראשון שמופיע הוא גרד וכאב על איבר המין, המופיע בדרך כלל תוך מספר שבועות מרגע החשיפה לנגיף.

לאחר מספר ימים, יופיעו פצעים אופייניים אשר מזכירים שלפוחיות קטנות בצבע לבן או אדמדם. במקרים מסויימים, השלפוחיות האלה מתפוצצות וגורמות לדימום או להפרשת נוזל. בסופו של דבר, ההרפס חולף, הפצעים נסגרים והמצב חוזר לקדמותו.

מיקום הפצעים משתנה בין אנשים, ויכול להופיע באיבר המין (על הפין בגברים וסביב הנרתיק ובתוכו בנשים), על הישבן או סביב פי הטבעת. ביטוי ההרפס נפוץ יותר אצל נשים, אשר רבות מהן מתלוננות על הופעת פצעים גם על השפתיים הגדולות והקטנות של איבר המין.

יש לציין שקיימים אנשים המתלוננים על הופעת תסמינים דמויי שפעת בסמוך להופעת הפצעים, הכוללים כאבי ראש, כאבי שרירים וחום.

התפרצות המחלה

לאחר ההופעה הראשונית של ההרפס, הנגיף עושה את דרכו ומתיישב במערכת העצבים, שם ממתין ל"שעת כוח" על מנת להתפרץ שוב.

התפרצות ההרפס יכולה להופיע כתוצאה מסטרס, עייפות ממושכת, מחלה אחרת או גם ללא גורם מוגדר.

בדרך כלל החזרה של ההרפס קלה יותר לאנשים הסובלים ממנו, מכיוון שהם כבר מכירים את המחלה ויודעים כיצד להתמודד איתה בצורה הטובה ביותר.

בדיקות לאבחנת הרפס

למרות שהאבחנה על פי התלונות הקליניות פשוטה ביותר, ניתן לבצע בדיקות מעבדה שונות על מנת להגיע לאבחנה מדוייקת של זיהום בהרפס. הבדיקות השונות כוללות:

Exit mobile version